Se afișează postările cu eticheta Baia Mare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Baia Mare. Afișați toate postările

joi, 1 octombrie 2009

Fercu a plecat la Arad. Steaua contesta rezultatul finalei

Steaua l-a pierdut in aceasta saptamana pe internationalul Catalin Fercu. El se va intoarce la Arad, echipa care a promovat in primul esalon. Principala motivatie se pare ca au fost banii, Fercu declarand pe site-ul clubului ca "vine un moment in viata cand trebuie sa te gandesti sa mai si agonisesti ceva, iar patronul care sustine echipa de la Arad mi-a putut accepta doleantele financiare".

Tot de pe site-ul formatiei din Ghencea aflam ca militarii vor contesta rezultatul finalei. Ros-albastrii acuza arbitrii de viciere de rezultat. In acest sens, ei vor depune un memoriu la FRR si probe video.

"Indiferent de decizia forului Federal, staff-ul Stelei va opera modificari de politica si strategie in cadrul structurii organizatorice a echipei (la toate nivelurile), in cadrul relatiilor de comunicare cu Federatia, in special pe relatia cu privire la desfasurarea competitiei nationale si a desemnarii arbitrilor...", anunta vice-campionii pe site-ul lor.


Sursa: www.steauarugby.com

duminică, 27 septembrie 2009

Lipsa de civilizatie

Normal ca e vorba despre Romania. Despre finala dintre Baia Mare si Steaua, mai precis. In teren am avut rugby de calitate, in tribune o lipsa de civilizatie. Din pacate finala mi-a lasat un gust amar. M-a enervat teribil comportamentul suporterilor. Nu inteleg fenomenul. Si punct. Au injurat. Au huiduit. Au jignit. Exact ca la fotbal. Din pacate noi eram la rugby.
Sunt dispus sa inteleg multe. Ca erau dezamagiti. Ca echipa lor putea pierde (ma refer la comportamentul din timpul meciului) dar expresii de genul "taran" sau "la sapa" nu isi au locul in tribunele unui stadion de rugby.
Galeria Stelei s-a comportat urat. Nici cei veniti din Baia Mare nu s-au lasat mai prejos. In cazul lor poate nu s-a vazut asa urat pentru ca au fost mai putini.



Exemplu de fair-play si civilizatie. Meci intre Munster si Wasps in 2008. Cand transforma un jucator nu se aude nici musca. Comentariul celui care a uploadat filmuletul este graitor: Even the Rain shuts up!
La noi se injura, se fluiera, se huiduie.....


joi, 24 septembrie 2009

Bogdan Milita arbitreaza finala. Biletele costa 5 si 10 RON

rugby.ro anunta ca Bogdan Milita va arbitra finala Diviziei nationale dintre Steaua si Baia Mare. Meciul pentru locurile 3 si 4, dintre Dinamo si Farul, il va avea la centru pe Danut Frasineanu.

De pe site-ul federatiei aflam ca biletele vor costa 5 RON la tribuna a II-a si 10 RON la tribuna acoperita. Ele se pot procura de la sediul Federatiei Romane de Rugby - Bulevardul Marasti, Bucuresti, Sector 1, langa manastirea Casin.

Pentru cei care nu pot ajunge la stadion meciul va fi transmis in direct de TVR2.

miercuri, 23 septembrie 2009

Baia Mare sau Steaua ?

Voi cine credeti ca merita sa castige finala de sambata?
Pentru mine va fi primul meci in care nu voi avea vreo echipa preferata. Imi plac ambele formatii. Au fost singurele care au jucat rugby anul asta. Ambele incearca sa se comporte ca marile echipe din Europa. Au site-uri actualizate permanent. Fiecare are publicul ei. (Parca mai numeros si putin mai civilizat la Baia Mare). Ambele echipe investesc bani seriosi in rugby. Ambele vor performanta.
Ambele merita sa fie in finala!!!

Program Sambata, 26 septembrie 2009.
Stadion: Arcul de Triumf

16.00 - Finala mica: Dinamo - Farul
18.00 - Finala mare: Steaua – Baia Mare

Rezumate semi-finale:

Steaua-Dinamo:



Baia Mare - Farul Constanta

Vezi aici un fisier video de la sfarsitul partidei.

Domni sau golani ?

"Rugby-ul este un sport de golani practicat de domni, pe când fotbalul este un sport de domni practicat de golani". (Pierre de Coubertin)

La sfarsitul meciului cu Baia Mare mai multi jucatori ai Farului au fost nemultumiti de prestatia arbitrilor si au sarit la bataie. Majoritatea erau georgieni. Dintre acestia cel mai urat a reactionat talonerul Iuri Natriasvili.

Putin mai tarziu veti vedea un filmulet in care un pilier georgian (numarul 3) de la Farul reactioneaza urat la finalul meciului si este cu greu oprit de colegi sa nu sara la bataie.

Foto: www.rugbybaiamare.ro

vineri, 14 august 2009

Baia Mare - Farul derbyul etapei

Sambata avem etapa in campionatul national de rugby. Dinamo joaca in Bucuresti cu Universitatea Cluj de la 11.00 (live pe TVR2). Steaua merge la Timisoara, in timp ce la Baia Mare se va da lupta pentru locul 2 intre ekipa locala si Farul Constanta.
Dinamo si Steaua vor invinge fara probleme. Derby-ul etapei va avea loc insa intre Baia Mare si Farul. Daca baietii antrenati de Eugen Apjock vor invinge isi vor asigura locul 2, Farul si Dinamo ramand sa se bata pentru locurile 3 si 4.
Baia Mare pleaca cu prima sansa pentru ca mai multi jucatori ai constantenilor nu au facut deplasarea pentru acest meci datorita unor probleme financiare. In plus joaca in acasa.

In seria a 2 a valorica se intalnesc Barlad si Olimpia, Bucovina Suceava si Cleopatra Constanta. Poli Iasi joaca acasa cu Brasovul.

Nu pot sa nu remarc faptul ca TVR2 prefera sa televizeze un joc mai slab cotat, dar care se desfasoara in Bucuresti, decat derby-ul etapei. Asta inseamna costuri mai mici. Criza sa traiasca!


Sursa foto: bbc.co.uk

 

blogger templates | Make Money Online