Se afișează postările cu eticheta Divizia Nationala BRD. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Divizia Nationala BRD. Afișați toate postările

joi, 1 octombrie 2009

Fercu a plecat la Arad. Steaua contesta rezultatul finalei

Steaua l-a pierdut in aceasta saptamana pe internationalul Catalin Fercu. El se va intoarce la Arad, echipa care a promovat in primul esalon. Principala motivatie se pare ca au fost banii, Fercu declarand pe site-ul clubului ca "vine un moment in viata cand trebuie sa te gandesti sa mai si agonisesti ceva, iar patronul care sustine echipa de la Arad mi-a putut accepta doleantele financiare".

Tot de pe site-ul formatiei din Ghencea aflam ca militarii vor contesta rezultatul finalei. Ros-albastrii acuza arbitrii de viciere de rezultat. In acest sens, ei vor depune un memoriu la FRR si probe video.

"Indiferent de decizia forului Federal, staff-ul Stelei va opera modificari de politica si strategie in cadrul structurii organizatorice a echipei (la toate nivelurile), in cadrul relatiilor de comunicare cu Federatia, in special pe relatia cu privire la desfasurarea competitiei nationale si a desemnarii arbitrilor...", anunta vice-campionii pe site-ul lor.


Sursa: www.steauarugby.com

Stejarii Bucuresti se pregatesc pentru un nou sezon in Challenge Cup


Si anul acesta Romania va fi reprezentata in Challenge Cup de Stejarii Bucuresti. O selectionata formata din cei mai buni jucatori din campionatul intern. Practic echipa secunda a Romaniei. Din pacate, echipele de club din Romania nu pot face fata unei astfel de competitii, astfel ca s-a luat decizia ca tara noastra sa fie reprezentata de o selectionata.
In acest an echipa este antrenata de Serge Lairle, Eugen Apjock si Cristi Branescu.
Stejarii sunt in grupa cu Leeds (Anglia), Bourgoin (Franta), Parma (Italia).
Primul meci va avea loc sambata, 10 octombrie 2009, incepand cu orele 13, pe stadionul Arcul de Triumf, impotriva italienilor de la Overmach Parma. (In direct pe TVR2).

Conform rugby.ro lotul echipei noastre este urmatorul:

Inaintasi
Mihai Adascalitei; Radu Basalau; Flavius Dobre; Samuel Maris; Nicolae Nere; Horatiu Pungea; Silviu Vasiliu; Bogdan Zebega; Catalin Beca; Andrei Radoi; Mihai Macovei; Daniel Ianus; Viorel Lucaci; Valentin Rosu; Cornel Tatu, Valentin Ursache; Valentin Poparlan; Stelian Burcea; Daniel Carpo; Cosmin Ratiu; Vasile Rus

Treisferturi
Valentin Calafeteanu; Ciprian Caplescu; Valentin Ivan; Stefan Patrascu; Ionut Dimofte; Adrian Barbuliceanu; Ionel Cazan; Catalin Dascalu; Csaba Gal; Mihai Merca; Ionut Botezatu; Stefan Ciuntu; Catalin Fercu; Madalin Lemnaru; Catalin Nicolae; Dan Dumbrava; Florin Vlaicu

Foto: www.ercrugby.com

duminică, 27 septembrie 2009

Lipsa de civilizatie

Normal ca e vorba despre Romania. Despre finala dintre Baia Mare si Steaua, mai precis. In teren am avut rugby de calitate, in tribune o lipsa de civilizatie. Din pacate finala mi-a lasat un gust amar. M-a enervat teribil comportamentul suporterilor. Nu inteleg fenomenul. Si punct. Au injurat. Au huiduit. Au jignit. Exact ca la fotbal. Din pacate noi eram la rugby.
Sunt dispus sa inteleg multe. Ca erau dezamagiti. Ca echipa lor putea pierde (ma refer la comportamentul din timpul meciului) dar expresii de genul "taran" sau "la sapa" nu isi au locul in tribunele unui stadion de rugby.
Galeria Stelei s-a comportat urat. Nici cei veniti din Baia Mare nu s-au lasat mai prejos. In cazul lor poate nu s-a vazut asa urat pentru ca au fost mai putini.



Exemplu de fair-play si civilizatie. Meci intre Munster si Wasps in 2008. Cand transforma un jucator nu se aude nici musca. Comentariul celui care a uploadat filmuletul este graitor: Even the Rain shuts up!
La noi se injura, se fluiera, se huiduie.....


sâmbătă, 26 septembrie 2009

Cat mai costa un jucator roman valoros?

5.000 de euro. Poli Iasi l-a vandut pe pilierul Mihaita Lazar in liga a 3a din Franta. Din suma obtinuta Federatia Romana de Rugby va opri 500 de euro. 700 de euro merg la antrenorul care l-a descoperit pe Lazar, astfel ca clubul mai ramane cu aproximativ 3.800 de euro. Presedintele clubului iesean a declarat ca banii sunt suficienti pentru a plati un cantonament pentru toata echipa.
Foarte putin, din pacate. Nu mai punem la socoteala ca Lazar este un jucator de perspectiva (Kaly ne poate spune mai multe pentru ca au jucat impreuna la Iasi).
Nu mi se pare ok faptul ca FRR opreste din banii de transfer. Cred ca asta e menirea unei federatii - sa ajute cluburile.
Jucatorul va primi, la noua echipa, un salariu de aproape 3.000 de euro pe luna. Fata de cei 2.000 de lei, inclusiv prime, pe care ii primea in Romania, e o diferenta importanta. Asta pare a fi singura veste buna.
Mult succes!

joi, 24 septembrie 2009

Bogdan Milita arbitreaza finala. Biletele costa 5 si 10 RON

rugby.ro anunta ca Bogdan Milita va arbitra finala Diviziei nationale dintre Steaua si Baia Mare. Meciul pentru locurile 3 si 4, dintre Dinamo si Farul, il va avea la centru pe Danut Frasineanu.

De pe site-ul federatiei aflam ca biletele vor costa 5 RON la tribuna a II-a si 10 RON la tribuna acoperita. Ele se pot procura de la sediul Federatiei Romane de Rugby - Bulevardul Marasti, Bucuresti, Sector 1, langa manastirea Casin.

Pentru cei care nu pot ajunge la stadion meciul va fi transmis in direct de TVR2.

miercuri, 23 septembrie 2009

Baia Mare sau Steaua ?

Voi cine credeti ca merita sa castige finala de sambata?
Pentru mine va fi primul meci in care nu voi avea vreo echipa preferata. Imi plac ambele formatii. Au fost singurele care au jucat rugby anul asta. Ambele incearca sa se comporte ca marile echipe din Europa. Au site-uri actualizate permanent. Fiecare are publicul ei. (Parca mai numeros si putin mai civilizat la Baia Mare). Ambele echipe investesc bani seriosi in rugby. Ambele vor performanta.
Ambele merita sa fie in finala!!!

Program Sambata, 26 septembrie 2009.
Stadion: Arcul de Triumf

16.00 - Finala mica: Dinamo - Farul
18.00 - Finala mare: Steaua – Baia Mare

Rezumate semi-finale:

Steaua-Dinamo:



Baia Mare - Farul Constanta

Vezi aici un fisier video de la sfarsitul partidei.

Domni sau golani ?

"Rugby-ul este un sport de golani practicat de domni, pe când fotbalul este un sport de domni practicat de golani". (Pierre de Coubertin)

La sfarsitul meciului cu Baia Mare mai multi jucatori ai Farului au fost nemultumiti de prestatia arbitrilor si au sarit la bataie. Majoritatea erau georgieni. Dintre acestia cel mai urat a reactionat talonerul Iuri Natriasvili.

Putin mai tarziu veti vedea un filmulet in care un pilier georgian (numarul 3) de la Farul reactioneaza urat la finalul meciului si este cu greu oprit de colegi sa nu sara la bataie.

Foto: www.rugbybaiamare.ro

sâmbătă, 12 septembrie 2009

Incep meciurile adevarate

Cum era poate de asteptat, azi, Steaua a batut Dinamo si Farul a castigat la Timisoara. Asadar, saptamana viitoare avem semifinalele campionatului. In Bucuresti joaca Steaua cu Dinamo si la Baia Mare, echipa din localitate cu Farul Constanta.
Dinamo nu a parut nicio clipa ca ar vrea sa castige meciul de azi si nu au apasat deloc pedala de acceleratie. Steaua a odihnit mai multi jucatori, astfel ca meciul a fost chiar plictisitor in unele momente. In final, militarii s-au impus cu 25-12.
Farul a castigat in deplasarea de la Timisoara cu 31-0 si a urcat pe locul 3 in clasament, urmand sa mearga la Baia Mare pentru a juca semifinala. Clujul a pierdut la limita, 13-16, cu Baia Mare.
Saptamana viitoare incep meciurile adevarate, urmand ca finala sa se dispute intre o reprezentanta a Bucurestiului si una a provinciei. Sa vedem cine stie mai mult rugby...

marți, 8 septembrie 2009

Derby Steaua - Dinamo

Campionatul se apropie de final. Play-out-ul s-a incheiat deja. Mai ramane ultima etapa din play-off si meciurile finale, intre primele 4 clasate. In ultima etapa, Steaua a luat bataie la diferenta de un punct la Baia Mare (26-27), dupa ce la pauza a condus cu 20-9. Dinamo a invins acasa Timisoara fara probleme: 45-6. Farul a castigat la Constanta in fata Clujului si a luat si punct bonus ofensiv. Scor final - 29-19.
In play-out lucrurile sunt clare. Brasovul si Barladul retrogradeaza, Iasiul termina pe primul loc. Desi la egalitate cu Olimpia, iesenii sunt avantajati de victoriile directe. Pe trei ajunge Suceava. Pe patru Cleopatra Constanta. Barladul si Brasov termina pe ultimele doua pozitii si ajung in liga secunda.

Program ultima etapa:
Steaua - Dinamo - stadionul Steaua, ora 11.00 (si probabil in direct pe TVR2)
Cluj - Baia Mare
Timisoara - Farul

Desi multi vor fi cu gandul la vacanta, trei din primele patru echipe ale campionatului vor juca fiecare pentru obiectivul ei. Steaua cu rivalii de la Dinamo pentru orgoliu. Dinamo va forta victoria in Ghencea pentru a fi sigura de locul trei. Farul merge la victorie la Timisoara si spera ca Steaua sa ii invinga pe "caini". Baia Mare va ramane pe doi indiferent de rezultatul obtinutut in ultima etapa.
Calculele sunt simple. Daca Steaua invinge Dinamo si Farul bate la Timisoara, alb-rosii cad pe locul patru in clasament si inseamna ca vor juca semifinala tot in compania militarilor, tot pe terenul din Ghencea. In acest caz Farul ar merge la Baia Mare pentru cealalta semifinala. Daca Dinamo reuseste sa invinga in Ghencea clasamentul ramane neschimbat.
Daca nu as cunoaste rivalitatea de zeci de ani dintre cele doua echipe m-as putea gandi la faptul ca Steaua va calcula implicarea pentru acest meci in functie de adversarul din semifinala. Fie vorba intre noi, ros-albastrii ar fi mai avantajati de un meci cu Farul in semifinale decat de unul cu Dinamo, dar nu cred ca se vor da la o parte in meciul de sambata. Asa cred. Vedem sambata la meci. ;)

vineri, 4 septembrie 2009

7 meciuri de rugby in acest week-end la TV

Sper ca nu v-ati facut program pentru week-end. Daca da, anulati-l!!! Faceti aprovizionarea cu bere din seara asta. Sambata si duminica avem meciuri de rugby toata ziua la tv.


Sambata:
11.00 - TVR 2 - Dinamo - Timisoara (Divizia Nationala BRD)
13.15 - sport.ro - Australia - Africa de Sud (Tri Nations)
17:30 - Boom Sport Two - Perpignan - Brive (Campionatul Frantei)

Duminica:
15.15 - Sport 1 - Northampton Saints-Worcester Warriors (Guinness Premieship)
17.30 - Sport 1 - Gloucester Rugby-Bath Rugby (Guinness Premieship)
18:00 - Boom Sport Two - Biarritz - Stade Francais Live (Campionatul Frantei)
22:00 - Boom Sport Two - Clermont - Toulouse Live (Campionatul Frantei)

Enjoy!!!!!!

_________________________________
In Divizia Nationala BRD se mai joaca:
Play-off:
Baia Mare - Steaua
Farul Constanta- Cluj
Play-out:
Olimpia - Cleopatra Constanta
Barlad - Poli Iasi
Brasov - Bucovina Suceava

sâmbătă, 29 august 2009

Farul si Dinamo se lupta pentru locul 3

Dupa aceasta etapa lucrurile s-au limpezit la varful clasamentului: Steaua si Baia-Mare nu mai pot rata primele doua pozitii, treapta a treia a podiumului ramanand sa fie disputata de Dinamo si Farul. Diferenta dintre "caini" si "marinari" este in acest moment de 1 punct. Ambele echipe au pierdut astazi sansa de a-si depasi rivalii : Farul a pierdut cu Steaua 33-16, iar dinamovistii au luat bataie, tot in deplasare, la Baia Mare, scor 16-3. In celalalt meci din play-off Cluj a invins Timisoara in deplasare cu 31-13. Etapa urmatoare Dinamo joaca acasa cu Timisoara, in timp ce Farul primeste vizita echipei din Cluj. Derby-ul etapei se va disputa la Baia-Mare, intre Steaua si echipa locala.

In play-out Barladul a pierdut la limita cu 19-18, la Suceava si retrogradeaza, in timp ce Poli Iasi si Olimpia au facut egal 17-17. In aceste conditii Iasiul poate ramane si dupa ultima etapa pe primul loc. Scorul etapei vine de la Constanta, unde Cleopatra a invins Brasovul cu 83-3.

vineri, 28 august 2009

Week-end cu mult rugby

In acest week-end avem meciuri din Divizia natioanla si din Tri Nations. Cine prinde Boom poate vedea si meciuri din campionatul Frantei: vineri de la 20 Brive (echipa pilierului roman Petrisor Toderasc)-Clermont si sambata de la 17.25 Perpignan-ul lui Tonita si Tincu intalneste Toulouse.

In Divizia nationala lucrurile se limpezesc de la etapa la etapa. Steaua nu mai poate pierde primul loc, Baia Mare isi consolideaza pozitia a doua, Dinamo si Farul lupta pentru locul 3 (diferenta dintre cele doua combatante este de 1 punct). Maine va fi o etapa a derby-urilor. Primele patru clasate joaca intre ele, Farul vine in Ghencea, Dinamo merge la Baia-Mare. Daca Baia Mare castiga nu mai poate pierde locul doi. Farul trebuie sa castige sau sa ia macar un punct pentru a mai spera la locul 3 si pentru a evita un meci decisiv in semifinale contra militarilor. Conform modului in care se desfasoara competitia interna, in semifinale vor juca locurile 1 cu 4 si 2 cu 3 pe terenul echipei mai bine plasate. TVR2 va transmite, in direct, meciul constantenilor din Ghencea, incepand cu orele 11. In celalalt meci al etapei se intalnesc Timisoara si Cluj.

In play-out, daca Barladul pierde la Suceava retrogradeaza, in timp ce Olimpia vrea sa castige la Iasi si cu un joc al rezultatelor favorabil sa obtina prima pozitie. In ultimul meci din a doua serie valorica se intalnesc Cleopatra Constanta si Brasovul.

Tot sambata, de la 13.00 pe sport.ro putem vedea Australia-Africa de Sud. Este un meci intre tinerete si experienta. La australieni, pilierul Ben Alexander il inlocuieste in primul 15 pe Al Baxter, linia a doua Chisholm intra in locul lui Nathan Sharpe, Peter Hynes intra, la aripa, in locul lui Mitchell, Ashley-Cooper trece la nr. 12 si Ryan Cross la 13.
Sud africani vor conta pe Schalk Burger, care revine pe banca de rezerve. Ruan Pienaar il inlocuieste pe Francois Steyn pe postul de fundas. Mijlocasul la gramada Fourie du Preez va bifa maine cea de 50 prezenta in nationala.
Specialistii apreciaza ca duelul flankerilor George Smith si Heinrich Brüssow va fi cheia meciului.

P.S. Putin mai tarziu revin si cu echipele probabile.

luni, 24 august 2009

Vedem Steaua-Dinamo in semifinale?

Dinamo a pierdut in weekend la Constanta si a oferit practic locul 2 echipei din Baia Mare. 25-17 a fost scorul final care aduce Farul la doar un punct de locul 3 ocupat, in acest moment, chiar de Dinamo. Daca pasa proasta va continua la Dinamo nu este exclus sa termine pe locul 4 si sa avem o semifinala a campionatului intre Steaua si Dinamo.(* se joaca 1 cu 4 si 2 cu 3 pe terenul echipei mai bine clasate). Personal, cred ca, dupa jocul prestat pana acum, Steaua si Baia Mare sunt favorite sa joace finala.

Rezultate etapa a VII-a :
PLAY-OFF
Cluj - Steaua: 12-35
Farul Constanta - Dinamo: 25-17
Baia Mare - Timisoara: 68-9
PLAY-OUT
Olimpia - Bucovina Suceava: 59-9
Cleopatra Constanta - Iasi: 6-8
Brasov - Barlad: 14-28

vineri, 21 august 2009

Program Divizia Nationala BRD, sambata, 22 august 2009:

Play-Off:
Cluj - Steaua - orele 11.00
Farul Constanta - Dinamo - orele 11.00, in direct pe TVR2
Baia Mare - Timisoara - orele 11.00
Play-Out:
Olimpia - Suceava - orele 11.00
Cleopatra Constanta - Iasi - orele 11.00
Brasov - Barlad - orele 11.00

vineri, 14 august 2009

Baia Mare - Farul derbyul etapei

Sambata avem etapa in campionatul national de rugby. Dinamo joaca in Bucuresti cu Universitatea Cluj de la 11.00 (live pe TVR2). Steaua merge la Timisoara, in timp ce la Baia Mare se va da lupta pentru locul 2 intre ekipa locala si Farul Constanta.
Dinamo si Steaua vor invinge fara probleme. Derby-ul etapei va avea loc insa intre Baia Mare si Farul. Daca baietii antrenati de Eugen Apjock vor invinge isi vor asigura locul 2, Farul si Dinamo ramand sa se bata pentru locurile 3 si 4.
Baia Mare pleaca cu prima sansa pentru ca mai multi jucatori ai constantenilor nu au facut deplasarea pentru acest meci datorita unor probleme financiare. In plus joaca in acasa.

In seria a 2 a valorica se intalnesc Barlad si Olimpia, Bucovina Suceava si Cleopatra Constanta. Poli Iasi joaca acasa cu Brasovul.

Nu pot sa nu remarc faptul ca TVR2 prefera sa televizeze un joc mai slab cotat, dar care se desfasoara in Bucuresti, decat derby-ul etapei. Asta inseamna costuri mai mici. Criza sa traiasca!


Sursa foto: bbc.co.uk

 

blogger templates | Make Money Online