Se afișează postările cu eticheta Stejarii Bucuresti. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Stejarii Bucuresti. Afișați toate postările

duminică, 11 octombrie 2009

Stejarii Bucuresti - pe primul loc in grupa dupa meciul de debut

In fata celor aproape 1.000 de spectatori, Stejarii i-au invins cu 21-9 pe italienii de la Parma, locul doi in campionatul din Cizma. Echipa noastra ocupa pentru moment locul 1 in grupa, datorita diferentei de scor obtinute in fata italienilor.
Romanii s-au aparat precis si au reusit sa revina de la 0-6. Meciul a curs intr-o singura directie - spre buturile macaronarilor.
In prima repriza Nere si Ciuntu s-au ciocnit violent, ambii avand nevoie de ingrijiri medicale serioase. In repriza a doua echipa noastra a jucat in 14, timp de 10 minute. Vali Calafeteanu a primit galben dupa o repriza de imbranceli cu un adversar.
Pentru romani au inscris Ratiu si Gal - eseuri, Vlaicu - 2 lovituri de pedeapsa, 1 transformare si Dimofte - 1 dropgol.
Italienii au marcat toate cele noua puncte prin uvertura Barry Irving.
Saptamana viitoare jucam cu favoritii grupei, francezii de la Bourgoin.

Clasament:
1 Bucuresti Oaks 4 p
2 Bourgoin 4 p
3 Leeds Carnegie 0 p
4 Rugby Parma FC 0 p


marți, 6 octombrie 2009

Prima etapa din Challenge Cup: Stejarii Bucuresti - Overmach Rugby Parma

Stejarii Bucuresti debuteaza sambata impotriva italienilor din Parma. Siteul Federatiei Romane de Rugby ne anunta ca selectionata noastra a intrat deja in cantonament. Desi au fost convocati pentru acest meci Radu Basalau, Adrian Barbuliceanu, Daniel Carpo, Ionut Cazan si Catalin Nicolae s-au accidentat si vor fi inlocuiti. Meciul va avea loc pe stadionul Arcul de Triumf si va fi transmis, in direct, de TVR2 incepand cu orele 13.

Ne luam revansa?
La IRB Nations Cup anul acesta Italia A a invins Romania. Pentru echipa noastra au evoluat atunci mai multi jucatori care vor si sambata pe teren si care vor dori sa isi ia revansa in fata italienilor. Ramane de vazut daca vom reusi sa ne luam revansa si sa obtinem un bilant pozitiv in fata macaronarilor.

Conform www.frr.ro lotul echipei noastre arata astfel in acest moment* (jucatorii cu rosu sunt accidentati si vor fi inlocuiti):

Nr.

Nume prenume

Anul nasterii

Post

1.

Nere Nicolae

1981

1

2.

Pungea Horaţiu

1986

1

3.

Adăscăliţei Mihai

1983

3

4.

Băsălău Radu

1985

3

5.

Mariş Samuel

1985

3

6.

Zebega Bogdan

1984

2

7.

Rădoi Andrei

1987

2

8.

Ursache Valentin

1985

4/5

9.

Raţiu Cosmin

1979

4/5

10.

Tatu Florin

1983

4/5

11.

Carpo Daniel

1984

6/7

12.

Burcea Stelian

1983

6/7

13.

Ianuş Daniel

1987

6/7

14.

Lucaci Viorel

1986

6/7

15.

Roşu Valentin

1990

6/7

16.

Rus Vasile

1983

8

17.

Macovei Mihai

1986

8

18.

Calafeteanu Valentin

1985

9

19.

Ivan Valentin

1988

9

20.

Dumbravă Dan

1981

10

21.

Pătraşcu Ştefan

1990

10

22.

Dimofte Ionuţ

1984

12/13

23.

Gal Csaba

1985

12/13

24.

Cazan Ionel

1988

12/13

25.

Bărbuliceanu Adrian

1984

12/13

26.

Ciuntu Ştefan

1986

11/14

27.

Lemnaru Mădălin

1989

11/14

28.

Nicolae Cătălin

1980

11/14

29.

Fercu Cătălin

1986

11/14

30.

Vlaicu Florin

1986

15

31.

Botezatu Ionuţ

1987

15

32.

Pompiliu Borş

Manager

33.

Lairle Serge

Director tehnic

34.

Brănescu Cristian

Antrenor

35.

Apjok Eugen

Antrenor

36.

Steve McDowell

Preparator fizic

37.

Octavian Cîmpian

Medic

38.

Sergiu Chicos

Kineto

39.

Tivga Petrica

Kineto


Interesanta este decizia oficialilor FRR care i-au convocat si pe stelistii Dan Dumbrava si Vasile Rus. Cei doi au fost suspendati dupa finala cu Baia Mare. Dumbrava a primit 10 etape pentru lovirea unui jucator cazut la pamant si Rus doua etape pentru comentarii la deciziile arbitrului. rugby.ro aduce in discutie faptul ca "suspendarea ar trebui sa se aplice si in cupele europene".

joi, 1 octombrie 2009

Stejarii Bucuresti se pregatesc pentru un nou sezon in Challenge Cup


Si anul acesta Romania va fi reprezentata in Challenge Cup de Stejarii Bucuresti. O selectionata formata din cei mai buni jucatori din campionatul intern. Practic echipa secunda a Romaniei. Din pacate, echipele de club din Romania nu pot face fata unei astfel de competitii, astfel ca s-a luat decizia ca tara noastra sa fie reprezentata de o selectionata.
In acest an echipa este antrenata de Serge Lairle, Eugen Apjock si Cristi Branescu.
Stejarii sunt in grupa cu Leeds (Anglia), Bourgoin (Franta), Parma (Italia).
Primul meci va avea loc sambata, 10 octombrie 2009, incepand cu orele 13, pe stadionul Arcul de Triumf, impotriva italienilor de la Overmach Parma. (In direct pe TVR2).

Conform rugby.ro lotul echipei noastre este urmatorul:

Inaintasi
Mihai Adascalitei; Radu Basalau; Flavius Dobre; Samuel Maris; Nicolae Nere; Horatiu Pungea; Silviu Vasiliu; Bogdan Zebega; Catalin Beca; Andrei Radoi; Mihai Macovei; Daniel Ianus; Viorel Lucaci; Valentin Rosu; Cornel Tatu, Valentin Ursache; Valentin Poparlan; Stelian Burcea; Daniel Carpo; Cosmin Ratiu; Vasile Rus

Treisferturi
Valentin Calafeteanu; Ciprian Caplescu; Valentin Ivan; Stefan Patrascu; Ionut Dimofte; Adrian Barbuliceanu; Ionel Cazan; Catalin Dascalu; Csaba Gal; Mihai Merca; Ionut Botezatu; Stefan Ciuntu; Catalin Fercu; Madalin Lemnaru; Catalin Nicolae; Dan Dumbrava; Florin Vlaicu

Foto: www.ercrugby.com
 

blogger templates | Make Money Online