Se afișează postările cu eticheta rugby in 7. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta rugby in 7. Afișați toate postările

sâmbătă, 10 octombrie 2009

S-a decis: Rugby-ul in 7 merge la Olimpiada din 2016

Comitetul International Olimpic a votat pentru includerea rugby-ul in 7 in categoria sporturilor olimpice din 2016!
Tot ieri a fost acceptat si golful printre sporturile care se vor lua parte la Olimpiada.
Pledoaria celor care au sprijinit rugby-ul a fost mai convingatoare, sportul cu balonul oval obtinand 81 voturi pentru, 8 impotriva si 1 abtinere, in timp ce pentru golful aprimit 63 de voturi pozitive, 27 impotriva si 2 absente.
Evenimentul de ieri a fost privit cu mare interes, fiind transmis live pe internet si bucurandu-se de reportaje ample la CNN sau BBC.




joi, 8 octombrie 2009

CIO decide vineri daca rugby-ul merge la Olimpiada

Adunarea Generala a Comitetului International Olimpic (CIO) decide vineri la Copenhaga daca rugby-ul in 7 si golful vor deveni discipline olimpice din 2016. Ambele sporturi au mai facut parte din marea familie a sporturilor olimpice.
In 1924 s-a jucat pentru ultima oara rugby (in XV) la Olimpiada. Le evenimentul de la Copenhaga va participa si Jonah Lomu.

Sustine si tu cauza si semneaza petitia initiata de www.olympic-rugby.org. Impreuna putem ajuta rugby-ul sa devina sport olimpic.
In acest moment pe site au semnat 1.193 de romani, tara noastra aflandu-se pe locul 15 din 195, ca numar de semnaturi, in fata Irlandei, Italiei, Noii Zeelande sau Georgiei.
Crouch, Touch and Pause - ENGAGE!

Foto: www.freewebs.com

sâmbătă, 15 august 2009

Rugby-ul in 7, la un pas de Olimpiada

Comisia executivă a Comitetului Internaţional Olimpic (CIO) a propus ca rugby-ul in 7 si golful sa devina discipline olimpice din 2016. Decizia finala va fi luata de Adunarea generală a CIO pe 9 octombrie, la Copenhaga.

International Rugby Board (IRB) este incantat de aceasta decizie. Presedintele acestui for, Bernard Lapasset multumind CIO pentru alegerea facuta.

Interesant este ca pe site-ul www.olympic-rugby.org, site care a initiat o petitie pentru ca rugby-ul sa devina sport olimpic, Romania este pe locul 14 din 193 de tari, cu 1.151 de sustinatori. Inaintea unor tari precum Franta, Irlanda, Rusia, Italia, Tara Galiilor, Noua Zeelanda sau Georgia.

luni, 13 iulie 2009

Romania in 7 a iesit pe 8

Romania a terminat TURNEUL FINAL AL CAMPIONATULUI EUROPEAN de RUGBY in 7 pe locul 8, din 10 ekipe, dupa ce a incasat cel mai mare scor al turneului, 69-0 cu Portugalia.
Surpriza a venit insa din partea Rusiei, care a castigat finala in fata Frantei cu 26-19.
Cu patru infrangeri, un egal si o victorie Romania a dat impresia ca nu poate mai mult.
Din pacate stejarii au clacat din nou la nivel de seniori.
Prestatia modesta de la IRB Nations Cup si locul 8 obtinut acum vin sa confirme starea jalnica a rugby-ului romanesc. Cred ca suntem cu un picior deasupra prapastiei. Daca vom sta sa analizam la infinit cauzele care ne-au adus aici si sa ne lamentam nu vom reusi sa iesim din aceasta criza.
Nu stiu ce e mai dureros, ca au ajuns rusii sa castige un turneu in fata Frantei, sau ca noi nici in 15 nu prea mai reusim sa ii batem. Ca in clasamentul mondial am ajuns pe locul 19 cu SUA, Georgia si Rusia inaintea noastra. Ca nu prea mai jucam nimic de vreun an si jumatate...E dureros, dar real.
Cred ca Alin Petrache si ekipa de la FRR trebuie sa se apuce URGENT de treaba si sa vina cu O STRATEGIE PENTRU REVIGORAREA ACESTUI SPORT IN ROMANIA, altfel in cativa ani Romania va face doar act de prezenta la meciurile de rugby.
Obiectivul nostru pe termen scurt ar trebui sa fie calificarea la Cupa Mondiala. Poate fi gura de aer de care avem foarte multa nevoie, dar o ratare se poate transforma in pasul care ne va arunca in fundul prapastiei...


FOTO: radurestivan.ro

vineri, 10 iulie 2009

Rares Manolache spune ca este posibil sa invingem Franta la rugby in 7

-Interviu Rugby Forum cu managerul ekipei de rugby in 7 a Romaniei-

Chiar inainte de plecarea la Turneul din Germania, Rares Manolache, managerul echipei nationale de rugby in 7 a raspuns la cateva intrebari Rugby Forum. Spune ca obiectivul stejarilor este crearea unei echipe puternice si spera ca baietii nostri sa termine in primele 6 locuri.
Manolache mai declara ca este posibila chiar o victorie cu Franta si anunta meciuri grele contra Rusiei, Moldovei si Germaniei.


Care va fi lotul deplasat la acest turneu?
Ieri am anuntat lotul cu care vom face deplasarea la Campionatul European de la Hanovra.
1.Vacaru Mihai (21 ani)- participant la toate turneele de calificare din acest an si anul trecut la Cupa Mondiala Universitara
2.Vlaicu Florin (22 ani) - 2 Campionate Europene de rugby 7 si international de seniori XV
3.Rosu Valentin (19 ani) - fost component al tuturor loturilor de juniori si component al U20 participanta la WJRT 2009
4.Surugiu Florin (cap)(24 ani) - participant la toate turneele de calificare din acest an
5.Filip Andrei (22 ani) - fost component al tuturor loturilor de juniori si Campion European in 2008
6.Sarbu Mugurel (24 ani) - 4 Campionate Europene de rugby 7 si declarat cel mai bun jucator in turneele precedente
7.Rizea Cristian (19 ani) - fost component al tuturor loturilor de juniori si component al U20 participanta la WJRT 2009
8.Cernescu Ciprian (23 ani) - participant la toate turneele de calificare din acest an
9.Cazan Ionel (20 ani) - fost component al tuturor loturilor de juniori si Campion European in 2009
10.Calafeteanu Valentin (24 ani)- 5 Campionate Europene de rugby 7 si declarat cel mai bun jucator in turneele precedente

Antrenor: Lupu Alexandru - fost component al echipei nationale de seniori XV si 3 Campionate Europene de rugby in 7, fost jucator la CSA Steaua cu care a castigat 5 campionate si 3 cupe
Doctor: Cimpian Octavian
Manager: Manolache Rares

Cat de important este acest turneu pentru Romania?
In luna octombrie se va lua o decizie privind intrarea rugbyului in 7 printre sporturile olimpice. Romania vrea sa ramana in elita acestui sport si doreste formarea unei echipe competitive pentru Olimpiada din 2016.

Care este obiectivul stejarilor la acest turneu?
Obiectivul nostru este formarea unui grup puternic si clasarea pe un loc cat mai bun.

Cat este de greu pentru jucatori sa aiba mai multe meciuri in 2 zile?
Majoritatea sunt jucatori cu experienta in rugby 7 si disputarea mai multor jocuri intr-o zi nu ar trebui sa fie o problema.

Batem Franta in 7 … daca in 15 nu am reusit?
In primul turneu din Grecia, chiar in finala turneului, am condus Franta cu 10 – 7, iar singurul lucru care a facut sa pierdem acest meci a fost lipsa de experienta a unor jucatori. Totul este posibil!

Cat de greu este meciul cu Rusia?
De cativa ani Rusia a investit mult in rugby in 7. S-a vazut si in meciul nostru contra lor din CEN unde toti jucatorii de 3/4 veneau de la rugby in 7, probabil va fi cel mai dificil meci din grupa pentru noi. I-am vazut la Odesa si au o putere de revenire "fenomenala", daca in grupe facusera 17-15 cu Moldova in finala au castigat 50 - 14, intr-un meci de 10 minute repriza si dupa doua zile de turneu.

Ar trebui sa avem emotii cu Moldova si Germania?
Tarile mici au inteles ceva: ca daca vor sa apara pe harta rugbyului trebuie sa investeasca in rugby 7. Moldova joaca cu aceeasi echipa de aproape 5 ani, iar Germania are o echipa specializata doar de rugby in 7, plus ca sunt si tara gazda si vor sa faca o figura frumoasa la acest turneu.

Pe ce loc credeti ca va termina Romania competitita?
Avand in vedere cele doua turnee de calificare si tinand cont ca avem o echipa tanara intarita cu cativa jucatori cu experienta la rugby 7 noi speram sa venim in primele 6.

Backup:

TURNEUL FINAL AL CAMPIONATULUI EUROPEAN de RUGBY in 7
11-12 iulie 2009
Hanovra - Germania*

Grupa A: France, Russia, Moldova, Romania, Germany

Grupa A: Portugal, Italy, Spain, Georgia, Poland

*o parte din meciuri pot fi urmarite pe www.totalrugby.de

 

blogger templates | Make Money Online