Se afișează postările cu eticheta rugby. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta rugby. Afișați toate postările

miercuri, 14 octombrie 2009

Iar ne-am facut de kkt :(

Unul dintre cele mai populare site-uri de rugby din lume rugbydump.com prezinta din nou imagini de la meciurile de rugby din Romania. Si nu datorita vreunei faze extraordinare, ci din nou devenim celebri datorita batailor de pe terenurile de rugby din tara noastra. De data aceasta este prezentat razboiul dintre Arad si Timisoara. In urma cu ceva timp ei au prezentat si bataia de la Dinamo-Farul.

Este al doilea site de prestigiu care scrie despre bataile din Romania. sarugby.com, site din Africa de Sud, prezenta si acum pe pagina de start bataia de la meciul Dinamo - Farul, desfasurat in aprilie.

FRR nu a comentat prea mult subiectul si pune incidentele pe seama rivalitatii dintre cele doua orase. Site-ul oficial anunta ca:

Federatia Romana de Rugby dezaproba cele intamplate intre jucatorii acestor doua echipe si comunica faptul ca se va discuta in comisia de disciplina pe marginea acestui caz, urmand a lua deciziile care se impun si pe care le va comunica in timp util.

Presedintele Federatiei Romane de Rugby dl. Alin Petrache a declarat ca cele intamplate intre aceste doua echipe nu fac cinste acestui fenomen si ca va face tot posibilul ca astfel de episoade sa nu se mai petreaca in rugby".

Dar ceva masuri concrete dl Petrache?


marți, 13 octombrie 2009

Cat de francez e Tonita? :)

Pe site-ul lui Perpignan internationalul roman are nationalitate franceza. Nu stiu daca e o eroare sau Tonita are dubla cetatenie... :)


Vezi pagina si pe siteul echipei franceze.

duminică, 11 octombrie 2009

Stejarii Bucuresti - pe primul loc in grupa dupa meciul de debut

In fata celor aproape 1.000 de spectatori, Stejarii i-au invins cu 21-9 pe italienii de la Parma, locul doi in campionatul din Cizma. Echipa noastra ocupa pentru moment locul 1 in grupa, datorita diferentei de scor obtinute in fata italienilor.
Romanii s-au aparat precis si au reusit sa revina de la 0-6. Meciul a curs intr-o singura directie - spre buturile macaronarilor.
In prima repriza Nere si Ciuntu s-au ciocnit violent, ambii avand nevoie de ingrijiri medicale serioase. In repriza a doua echipa noastra a jucat in 14, timp de 10 minute. Vali Calafeteanu a primit galben dupa o repriza de imbranceli cu un adversar.
Pentru romani au inscris Ratiu si Gal - eseuri, Vlaicu - 2 lovituri de pedeapsa, 1 transformare si Dimofte - 1 dropgol.
Italienii au marcat toate cele noua puncte prin uvertura Barry Irving.
Saptamana viitoare jucam cu favoritii grupei, francezii de la Bourgoin.

Clasament:
1 Bucuresti Oaks 4 p
2 Bourgoin 4 p
3 Leeds Carnegie 0 p
4 Rugby Parma FC 0 p


sâmbătă, 10 octombrie 2009

GALERIE FOTO: Memorialul Mihai Tibuleac: Grivita - Bucuresti Barbarians - 3 -1 la eseuri

In meciul de seniori desfasurat astazi in cadrul Memorialului Mihai Tibuleac, Grivita i-a invins pe francezii de la Bucuresti Barbarians cu 3 la 1 la eseuri. Meciul a fost unul cat se poate de amical, la Grivita evoluand si mai multi jucatori tineri, fara experienta.



joi, 8 octombrie 2009

CIO decide vineri daca rugby-ul merge la Olimpiada

Adunarea Generala a Comitetului International Olimpic (CIO) decide vineri la Copenhaga daca rugby-ul in 7 si golful vor deveni discipline olimpice din 2016. Ambele sporturi au mai facut parte din marea familie a sporturilor olimpice.
In 1924 s-a jucat pentru ultima oara rugby (in XV) la Olimpiada. Le evenimentul de la Copenhaga va participa si Jonah Lomu.

Sustine si tu cauza si semneaza petitia initiata de www.olympic-rugby.org. Impreuna putem ajuta rugby-ul sa devina sport olimpic.
In acest moment pe site au semnat 1.193 de romani, tara noastra aflandu-se pe locul 15 din 195, ca numar de semnaturi, in fata Irlandei, Italiei, Noii Zeelande sau Georgiei.
Crouch, Touch and Pause - ENGAGE!

Foto: www.freewebs.com

miercuri, 7 octombrie 2009

Incepe a 15-a editie a Heineken Cup

Cea mai prestigioasa competitie rugbystica la nivel european incepe vineri. Este a 15-a editie pentru Heineken Cup. In Romania, meciurile vor fi transmise de sport1.

Capitanii si trofeul.

Vineri, 09.10.2009
Direct 22:00 RUGBY: Leinster-London Irish, Cupa Heineken (etapa 1)

Sambata, 10.10.2009
Direct 15:30 RUGBY: Cardiff Blues-Harlequins, Cupa Heineken (etapa 1)
Premieră 21:30 RUGBY: Glasgow-Biarritz, Cupa Heineken (etapa 1

Duminica, 11.10.2009
Direct 14:45 RUGBY: Leichester-Ospreys, Cupa Heineken (etapa 1)
Direct 17:00 RUGBY: Stade Toulousian-Sale, Cupa Heineken (etapa 1)

marți, 6 octombrie 2009

Prima etapa din Challenge Cup: Stejarii Bucuresti - Overmach Rugby Parma

Stejarii Bucuresti debuteaza sambata impotriva italienilor din Parma. Siteul Federatiei Romane de Rugby ne anunta ca selectionata noastra a intrat deja in cantonament. Desi au fost convocati pentru acest meci Radu Basalau, Adrian Barbuliceanu, Daniel Carpo, Ionut Cazan si Catalin Nicolae s-au accidentat si vor fi inlocuiti. Meciul va avea loc pe stadionul Arcul de Triumf si va fi transmis, in direct, de TVR2 incepand cu orele 13.

Ne luam revansa?
La IRB Nations Cup anul acesta Italia A a invins Romania. Pentru echipa noastra au evoluat atunci mai multi jucatori care vor si sambata pe teren si care vor dori sa isi ia revansa in fata italienilor. Ramane de vazut daca vom reusi sa ne luam revansa si sa obtinem un bilant pozitiv in fata macaronarilor.

Conform www.frr.ro lotul echipei noastre arata astfel in acest moment* (jucatorii cu rosu sunt accidentati si vor fi inlocuiti):

Nr.

Nume prenume

Anul nasterii

Post

1.

Nere Nicolae

1981

1

2.

Pungea Horaţiu

1986

1

3.

Adăscăliţei Mihai

1983

3

4.

Băsălău Radu

1985

3

5.

Mariş Samuel

1985

3

6.

Zebega Bogdan

1984

2

7.

Rădoi Andrei

1987

2

8.

Ursache Valentin

1985

4/5

9.

Raţiu Cosmin

1979

4/5

10.

Tatu Florin

1983

4/5

11.

Carpo Daniel

1984

6/7

12.

Burcea Stelian

1983

6/7

13.

Ianuş Daniel

1987

6/7

14.

Lucaci Viorel

1986

6/7

15.

Roşu Valentin

1990

6/7

16.

Rus Vasile

1983

8

17.

Macovei Mihai

1986

8

18.

Calafeteanu Valentin

1985

9

19.

Ivan Valentin

1988

9

20.

Dumbravă Dan

1981

10

21.

Pătraşcu Ştefan

1990

10

22.

Dimofte Ionuţ

1984

12/13

23.

Gal Csaba

1985

12/13

24.

Cazan Ionel

1988

12/13

25.

Bărbuliceanu Adrian

1984

12/13

26.

Ciuntu Ştefan

1986

11/14

27.

Lemnaru Mădălin

1989

11/14

28.

Nicolae Cătălin

1980

11/14

29.

Fercu Cătălin

1986

11/14

30.

Vlaicu Florin

1986

15

31.

Botezatu Ionuţ

1987

15

32.

Pompiliu Borş

Manager

33.

Lairle Serge

Director tehnic

34.

Brănescu Cristian

Antrenor

35.

Apjok Eugen

Antrenor

36.

Steve McDowell

Preparator fizic

37.

Octavian Cîmpian

Medic

38.

Sergiu Chicos

Kineto

39.

Tivga Petrica

Kineto


Interesanta este decizia oficialilor FRR care i-au convocat si pe stelistii Dan Dumbrava si Vasile Rus. Cei doi au fost suspendati dupa finala cu Baia Mare. Dumbrava a primit 10 etape pentru lovirea unui jucator cazut la pamant si Rus doua etape pentru comentarii la deciziile arbitrului. rugby.ro aduce in discutie faptul ca "suspendarea ar trebui sa se aplice si in cupele europene".

joi, 1 octombrie 2009

vineri, 14 august 2009

Baia Mare - Farul derbyul etapei

Sambata avem etapa in campionatul national de rugby. Dinamo joaca in Bucuresti cu Universitatea Cluj de la 11.00 (live pe TVR2). Steaua merge la Timisoara, in timp ce la Baia Mare se va da lupta pentru locul 2 intre ekipa locala si Farul Constanta.
Dinamo si Steaua vor invinge fara probleme. Derby-ul etapei va avea loc insa intre Baia Mare si Farul. Daca baietii antrenati de Eugen Apjock vor invinge isi vor asigura locul 2, Farul si Dinamo ramand sa se bata pentru locurile 3 si 4.
Baia Mare pleaca cu prima sansa pentru ca mai multi jucatori ai constantenilor nu au facut deplasarea pentru acest meci datorita unor probleme financiare. In plus joaca in acasa.

In seria a 2 a valorica se intalnesc Barlad si Olimpia, Bucovina Suceava si Cleopatra Constanta. Poli Iasi joaca acasa cu Brasovul.

Nu pot sa nu remarc faptul ca TVR2 prefera sa televizeze un joc mai slab cotat, dar care se desfasoara in Bucuresti, decat derby-ul etapei. Asta inseamna costuri mai mici. Criza sa traiasca!


Sursa foto: bbc.co.uk

miercuri, 5 august 2009

FRR-ului ii lipseste o lista de prioritati

Sambata, 08 august 2009, se reia campionatul national de rugby. Incepand cu aceasta data intra in vigoare o hotarare a Biroului Federal, din data de 23.04.2009, care obliga ekipele gazda „sa filmeze partidele oficiale, iar imaginile in cauza sa fie puse la dispozitia FRR. Pentru ducerea la indeplinire a acestei hotarari, arbitrul nu va incuviinta inceperea partidei pana ce clubul organizator nu va face dovada existentei mijloacelor tehnice si umane care pot realiza inregistrarea respectiva”.
Motivul principal al acestei decizii se pare ca este acela de a inregistra meciul pentru a putea indentifica mai usor jucatorii care comit infractiuni – vezi bataia de la Dinamo – Farul. Fac referire la acest meci pentru ca decizia vine la fix 12 zile dupa celebra bataie (11 aprilie 2009).
Masura a fost luata emotional si in graba. Emotional, datorita presiunii mediatice exercitate asupra FRR dupa celebra bataie. In graba pentru ca ea nu prevede masurile disciplinare pentru ekipele care nu respecta hotararea Biroului Federal.
Nu stiu daca asta era cea mai mare problema pe care o are rugby-ul romanesc – lipsa camerelor de luat vederi de la meciurile din Divizia Nationala. Nu stiu cat de oportuna este masura dar stiu sigur ca rugby-ul romanesc are multe alte probleme mult mai grave de care domnii de la Federatie ar trebui sa se ocupe cat mai repede.
Si in plus, pot primi casete cu inregistrari, cd-uri sau dvd-uri. Daca vor reduce de fiecare pedepsele jucatorilor care comit infractiuni nu am rezolvat nimic. Sau reducerea pedepselor se face numai pentru Dinamo, dle presedinte Alin Petrache...!?!?!

Foto: Ziarul de Vrancea

marți, 4 august 2009

A inceput suprematia Springboks

In weekend Noua Zeelanda a fost invinsa in Tri Nations pentru a doua oara consecutiv de selectionata Africii de Sud. Mult mai categoric decat in precedenta intalnire: 31-19. Forma slaba a All Blacks este evidenta: doua meciuri subtiri impotriva Springboks si unul mediocru impotriva Australiei. Mai mult, dupa primul esec in fata sud-africanilor au pierdut si primul loc in clasamentul mondial. Chiar in fata Africii de Sud.


Ce impresioneaza cel mai mult este jocul foarte bun prestat de Africa de Sud. Daca va continua sa joace cum a facut-o in cele doua meciuri contra Noii Zeelande, Africa de Sud va castiga Tri Nations de anul acesta si va deveni principala favorita pentru Cupa Mondiala din 2011.

Sambata vom avea doar confirmarea trendului ascendent al Springboks. Cred ca vor castiga fara probleme si cu Australia.



**Multumim sport.ro pentru faptul ca transmite Tri Nations. Doua solicitari: 1. schimbati comentatorul-ultimul a fost praf si 2: nu mai taiati din meciuri pentru a difuza Liga lu' Mitica.**

joi, 30 iulie 2009

Evolutia

Fara indoiala ca rugby-ul s-a transformat enorm in ultimii ani. Un exemplu graitor in acest sens este filmuletul de jos care ne arata imagini de la antrenamentele fizice ale celor de la Gloucester. Au apus vremurile in care jucatorii erau alergati cu sutele de kilometri si erau folosite tot felul de metode batranesti de antrenament. Acum totul se face cat se poate de stiintific...cel putin in tarile dezvoltate...

Steaua, Dinamo, Constanta si Cluj vor juca semifinalele Cupei

Farul a invins ieri Timisoara (59 - 10) si va juca in semifinalele Cupei. Tragerea la sorti va fi saptamana viitoare anunta rugby.ro

marți, 28 iulie 2009

Ce pot face 4 maini dibace

Un filmulet care ne arata cat de usor este rugby-ul cand este jucat cu cap. O combinatie intre doi super-jucatori ai lui Leinster: Luke Fitzgerald si Felipe Contepomi.





sâmbătă, 25 iulie 2009

Springboks rules

Africa de Sud a invins Noua Zeelanda cu 28 - 19 in al doilea meci al Tri Nations. Springboks i-au dominat clar pe neo zeelandezi scorul fiind la un moment dat kiar 17 - 3.
Springboks au fost la toate capitolele peste adversarii lor de azi si au obtinut o victorie meritata. Noua Zeelanda a parut dezorganizata si putin obosita.

Diferenta de pe tabela putea fi mai mare daca Morne Steyn si Ruan Pienaar nu ratau transformarile dupa cele doua eseuri, acesta din urma irosind si 3 lovituri de pedeapsa. De partea cealalta All Blacks au fost mult mai siguri la capitolul transformari - Stephen Donald a ratat numai o singura lovitura.

Cele 3 eseuri au fost inscrise de Jaque Fourie, Ruan Pienaar - pentru africani, respectiv Conrad Smith pentru All Blacks.

Africa de Sud: Jaque Fourie (eseu), Ruan Pienaar (eseu), Morne Steyn (3 lovituri de pedeapsa), Ruan Pienaar (1 lovitura de pedeapsa), Francois Steyn (2 lovituri de pedeapsa)

Noua Zeelanda: Conrad Smith, Stephen Donald (1 transformare), Stephen Donald (4 lovituri de pedeapsa)

Saptamana viitoare: 1 august - Africa de Sud - Noua Zeelanda (Durban)

UPDATE:


vineri, 24 iulie 2009

Am pierdut...dar ce frumos a fost!!!!!!

Scorul final a fost 4-3 la eseuri pentru old-boys, dar meciul a fost cat se poate de ekilibrat. Ca de obicei batalia s-a dat la nivelul inaintarii, unde experienta "seniorilor" si-a spus cuvantul. Triumful a jucat binisor, dar parca mai slab ca meciul trecut. Din nou treisferturile au fost problema. Baietii nu s-au cunoscut foarte bine intre ei si nu prea au jucat. Un lucru ne-a terminat pe toti: caldura.
Cateva vanatai, 2-3 cucuie, un genunchi umflat, o durere de spate, foarte mult fair-play si niciun regret...am jucat rugby adevarat! Nu poti fi suparat cand pierzi impotriva unei asemenea ekipe. Jos palaria din nou pentru old-boys!
Dupa meci, la repriza a3a, am placat lada cu bere si sticlele cu wiskey aduse de Turambar (cum spuneam intr-un post anterior el este titular pe postul de cel mai rezistent la baut :)) )
Avem in gand ca astfel de meciuri sa aiba loc de acum inainte la fiecare 2 saptamani....ar fi frumos..
Cateva fotografii de ieri...(o sa pun mai multe mai pe seara)

p.s. multumesc fanelor pentru fotografii (acest rand a fost introdus la solicitarea lor :D )











joi, 23 iulie 2009

Tonight...WE CONQUER!!!

Diseara jucam cu ROMANIA old-boys!!! O sa ziceti poate ca jucam cu niste domni trecuti de prima tinerete si ca meciul va fi foarte usor... Ei bine...GRESIT!!! Meciul trecut ne-au invins...Greu, dar ne-au invins. Au experienta de partea lor (majoritatea au jucat la ekipa nationala. si asta se vede). Noi tineretea. Toti avem aceeasi pasiune: rugby-ul. Meciul va fi sigur unul disputat.
Sper ca diseara o sa facem un meci mai bun ca data trecuta. Vreau sa castigam!!! Baieti, tot ce ne trebuie diseara e ATITUDINE!!!
Si ce daca sunt mari si rai? Si ce daca stiu bine jocul? Si ce daca au jucat pentru nationala?
Diseara noi castigam!!!!!
Mesajul general este cel din clipul de mai jos: Tonight...WE CONQUER!!!We shall not surrender!!!

*Pentru amatorii de sport (nu fotbal) meciul incepe diseara la orele 19 pe Stadionul Arcul de Triumf (langa manastirea Casin, pe terenul 2 al Federatiei Romane de Rugby).


marți, 21 iulie 2009

vineri, 17 iulie 2009

Ce pot invata "folbalistii" de la rugby


Foto: www.dailymail.co.uk
 

blogger templates | Make Money Online