Se afișează postările cu eticheta Romania. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Romania. Afișați toate postările

marți, 13 octombrie 2009

Cat de francez e Tonita? :)

Pe site-ul lui Perpignan internationalul roman are nationalitate franceza. Nu stiu daca e o eroare sau Tonita are dubla cetatenie... :)


Vezi pagina si pe siteul echipei franceze.

miercuri, 16 septembrie 2009

Cel mai frumos imn

Ceea ce apreciez in mod deosebit la inceputul fiecarui meci international de rugby este intonarea imnurilor. Imi place mai mult decat la fotbal. Pentru ca la rugby nu se mesteca guma si cei de pe teren nu s-au dat cu mult gel ca sa arate bine la camera. Pentru ca la rugby jucatorii simt fiecare cuvant. Logic, cel mai mult imi place imnul Romaniei, dar mai sunt si altele. Voi insira mai jos cateva dintre cele mai frumoase. Voua care va place?

ROMANIA



ANGLIA



FRANTA



IRLANDA



SCOTIA



TARA GALILOR



ITALIA



ARGENTINA



AFRICA DE SUD



NOUA ZEELANDA



AUSTRALIA


sâmbătă, 15 august 2009

Rugby-ul in 7, la un pas de Olimpiada

Comisia executivă a Comitetului Internaţional Olimpic (CIO) a propus ca rugby-ul in 7 si golful sa devina discipline olimpice din 2016. Decizia finala va fi luata de Adunarea generală a CIO pe 9 octombrie, la Copenhaga.

International Rugby Board (IRB) este incantat de aceasta decizie. Presedintele acestui for, Bernard Lapasset multumind CIO pentru alegerea facuta.

Interesant este ca pe site-ul www.olympic-rugby.org, site care a initiat o petitie pentru ca rugby-ul sa devina sport olimpic, Romania este pe locul 14 din 193 de tari, cu 1.151 de sustinatori. Inaintea unor tari precum Franta, Irlanda, Rusia, Italia, Tara Galiilor, Noua Zeelanda sau Georgia.

joi, 30 iulie 2009

Steaua, Dinamo, Constanta si Cluj vor juca semifinalele Cupei

Farul a invins ieri Timisoara (59 - 10) si va juca in semifinalele Cupei. Tragerea la sorti va fi saptamana viitoare anunta rugby.ro

vineri, 24 iulie 2009

Am pierdut...dar ce frumos a fost!!!!!!

Scorul final a fost 4-3 la eseuri pentru old-boys, dar meciul a fost cat se poate de ekilibrat. Ca de obicei batalia s-a dat la nivelul inaintarii, unde experienta "seniorilor" si-a spus cuvantul. Triumful a jucat binisor, dar parca mai slab ca meciul trecut. Din nou treisferturile au fost problema. Baietii nu s-au cunoscut foarte bine intre ei si nu prea au jucat. Un lucru ne-a terminat pe toti: caldura.
Cateva vanatai, 2-3 cucuie, un genunchi umflat, o durere de spate, foarte mult fair-play si niciun regret...am jucat rugby adevarat! Nu poti fi suparat cand pierzi impotriva unei asemenea ekipe. Jos palaria din nou pentru old-boys!
Dupa meci, la repriza a3a, am placat lada cu bere si sticlele cu wiskey aduse de Turambar (cum spuneam intr-un post anterior el este titular pe postul de cel mai rezistent la baut :)) )
Avem in gand ca astfel de meciuri sa aiba loc de acum inainte la fiecare 2 saptamani....ar fi frumos..
Cateva fotografii de ieri...(o sa pun mai multe mai pe seara)

p.s. multumesc fanelor pentru fotografii (acest rand a fost introdus la solicitarea lor :D )











marți, 14 iulie 2009

Cum arata o ekipa adevarata...

Romania contra Hawk's Bay, in turneul din Noua Zeelanda din 1991.


luni, 13 iulie 2009

Romania in 7 a iesit pe 8

Romania a terminat TURNEUL FINAL AL CAMPIONATULUI EUROPEAN de RUGBY in 7 pe locul 8, din 10 ekipe, dupa ce a incasat cel mai mare scor al turneului, 69-0 cu Portugalia.
Surpriza a venit insa din partea Rusiei, care a castigat finala in fata Frantei cu 26-19.
Cu patru infrangeri, un egal si o victorie Romania a dat impresia ca nu poate mai mult.
Din pacate stejarii au clacat din nou la nivel de seniori.
Prestatia modesta de la IRB Nations Cup si locul 8 obtinut acum vin sa confirme starea jalnica a rugby-ului romanesc. Cred ca suntem cu un picior deasupra prapastiei. Daca vom sta sa analizam la infinit cauzele care ne-au adus aici si sa ne lamentam nu vom reusi sa iesim din aceasta criza.
Nu stiu ce e mai dureros, ca au ajuns rusii sa castige un turneu in fata Frantei, sau ca noi nici in 15 nu prea mai reusim sa ii batem. Ca in clasamentul mondial am ajuns pe locul 19 cu SUA, Georgia si Rusia inaintea noastra. Ca nu prea mai jucam nimic de vreun an si jumatate...E dureros, dar real.
Cred ca Alin Petrache si ekipa de la FRR trebuie sa se apuce URGENT de treaba si sa vina cu O STRATEGIE PENTRU REVIGORAREA ACESTUI SPORT IN ROMANIA, altfel in cativa ani Romania va face doar act de prezenta la meciurile de rugby.
Obiectivul nostru pe termen scurt ar trebui sa fie calificarea la Cupa Mondiala. Poate fi gura de aer de care avem foarte multa nevoie, dar o ratare se poate transforma in pasul care ne va arunca in fundul prapastiei...


FOTO: radurestivan.ro

vineri, 10 iulie 2009

Rares Manolache spune ca este posibil sa invingem Franta la rugby in 7

-Interviu Rugby Forum cu managerul ekipei de rugby in 7 a Romaniei-

Chiar inainte de plecarea la Turneul din Germania, Rares Manolache, managerul echipei nationale de rugby in 7 a raspuns la cateva intrebari Rugby Forum. Spune ca obiectivul stejarilor este crearea unei echipe puternice si spera ca baietii nostri sa termine in primele 6 locuri.
Manolache mai declara ca este posibila chiar o victorie cu Franta si anunta meciuri grele contra Rusiei, Moldovei si Germaniei.


Care va fi lotul deplasat la acest turneu?
Ieri am anuntat lotul cu care vom face deplasarea la Campionatul European de la Hanovra.
1.Vacaru Mihai (21 ani)- participant la toate turneele de calificare din acest an si anul trecut la Cupa Mondiala Universitara
2.Vlaicu Florin (22 ani) - 2 Campionate Europene de rugby 7 si international de seniori XV
3.Rosu Valentin (19 ani) - fost component al tuturor loturilor de juniori si component al U20 participanta la WJRT 2009
4.Surugiu Florin (cap)(24 ani) - participant la toate turneele de calificare din acest an
5.Filip Andrei (22 ani) - fost component al tuturor loturilor de juniori si Campion European in 2008
6.Sarbu Mugurel (24 ani) - 4 Campionate Europene de rugby 7 si declarat cel mai bun jucator in turneele precedente
7.Rizea Cristian (19 ani) - fost component al tuturor loturilor de juniori si component al U20 participanta la WJRT 2009
8.Cernescu Ciprian (23 ani) - participant la toate turneele de calificare din acest an
9.Cazan Ionel (20 ani) - fost component al tuturor loturilor de juniori si Campion European in 2009
10.Calafeteanu Valentin (24 ani)- 5 Campionate Europene de rugby 7 si declarat cel mai bun jucator in turneele precedente

Antrenor: Lupu Alexandru - fost component al echipei nationale de seniori XV si 3 Campionate Europene de rugby in 7, fost jucator la CSA Steaua cu care a castigat 5 campionate si 3 cupe
Doctor: Cimpian Octavian
Manager: Manolache Rares

Cat de important este acest turneu pentru Romania?
In luna octombrie se va lua o decizie privind intrarea rugbyului in 7 printre sporturile olimpice. Romania vrea sa ramana in elita acestui sport si doreste formarea unei echipe competitive pentru Olimpiada din 2016.

Care este obiectivul stejarilor la acest turneu?
Obiectivul nostru este formarea unui grup puternic si clasarea pe un loc cat mai bun.

Cat este de greu pentru jucatori sa aiba mai multe meciuri in 2 zile?
Majoritatea sunt jucatori cu experienta in rugby 7 si disputarea mai multor jocuri intr-o zi nu ar trebui sa fie o problema.

Batem Franta in 7 … daca in 15 nu am reusit?
In primul turneu din Grecia, chiar in finala turneului, am condus Franta cu 10 – 7, iar singurul lucru care a facut sa pierdem acest meci a fost lipsa de experienta a unor jucatori. Totul este posibil!

Cat de greu este meciul cu Rusia?
De cativa ani Rusia a investit mult in rugby in 7. S-a vazut si in meciul nostru contra lor din CEN unde toti jucatorii de 3/4 veneau de la rugby in 7, probabil va fi cel mai dificil meci din grupa pentru noi. I-am vazut la Odesa si au o putere de revenire "fenomenala", daca in grupe facusera 17-15 cu Moldova in finala au castigat 50 - 14, intr-un meci de 10 minute repriza si dupa doua zile de turneu.

Ar trebui sa avem emotii cu Moldova si Germania?
Tarile mici au inteles ceva: ca daca vor sa apara pe harta rugbyului trebuie sa investeasca in rugby 7. Moldova joaca cu aceeasi echipa de aproape 5 ani, iar Germania are o echipa specializata doar de rugby in 7, plus ca sunt si tara gazda si vor sa faca o figura frumoasa la acest turneu.

Pe ce loc credeti ca va termina Romania competitita?
Avand in vedere cele doua turnee de calificare si tinand cont ca avem o echipa tanara intarita cu cativa jucatori cu experienta la rugby 7 noi speram sa venim in primele 6.

Backup:

TURNEUL FINAL AL CAMPIONATULUI EUROPEAN de RUGBY in 7
11-12 iulie 2009
Hanovra - Germania*

Grupa A: France, Russia, Moldova, Romania, Germany

Grupa A: Portugal, Italy, Spain, Georgia, Poland

*o parte din meciuri pot fi urmarite pe www.totalrugby.de

joi, 9 iulie 2009

Cum e promovat rugby-ul romanesc in Africa de Sud...

sarugby.com - un site important de rugby din Africa de Sud prezinta inca pe prima pagina bataia de la meciul Dinamo-Farul. Filmuletul este slow motion, pentru a se vedea mai bine pumnii.
Rusine din nou ambelor ekipe si mai ales Federatiei pentru ce a urmat dupa!
Cred ca, daca ar sti ca li s-au redus pedepsele jucatorilor, sud-africanii ar face o sectiune separata pe site pentru acest caz incredibil...

luni, 6 iulie 2009

Federatia Romana de Rugby are site nou

FRR si-a lansat de scurt timp noul site. Era si cazul, daca ma intrebati pe mine. Vekiul site nu mai fusese actualizat de prin 2007. Noul frr.ro nu este senzational, are unele deficiente si mai trebuie imbunatatit la partea de continut dar este un inceput bun. O bila alba deci pentru Petrache & Co. .
Se pare ca pentru noua ekipa de conducere de la federatie este important si acest aspect.


joi, 2 iulie 2009

Sindromul georgian

Ne-am batut din nou cu georgienii. De data asta la U17. Numai jandarmii au reusit sa ii potoleasca pe astia mici. Nu stiu cum se face dar de fiecare data ne batem cu ei. A devenit parca un sindrom ca la fiecare meci in care sunt implicati romani si georgieni sa iasa cu bataie. Ultimele 2 batalii s-au dat pe pamant romanesc (Dinamo-Farul si Romania-Georgia U17). Si la meciul ekipelor de seniori de la Tbilisi de anul asta s-a lasat cu cafteala. Se zice ca de acolo a pornit totul. Ca la meciul Dinamo cu Farul a fost numai urmarea fireasca a celor petrecute la meciul din capitala georgiana.
Daca la pumni avem un usor avantaj la partide castigate este egalitate (ei ne-au batut la seniori in Georgia, Dinamo-Farul a fost "egal", iar la juniori i-am batut noi.)

FRR a primit si avertisment pentru ca nu a anuntat meciul la Jandarmerie. Cum am auzit kestia asta mi-am adus aminte de programul dlui Alin Petrache din campania pentru castigarea fotoliului de presedinte al FRR in care zicea ca el va pune mare accent pe juniori. Iti mai aduci aminte dle Petrache programul?

Sunt curios ce o sa fie la meciul seniorilor de la Bucuresti. Cand noi va trebui sa castigam pentru a mai spera la mondial.

Foto: telegrafonline







 

blogger templates | Make Money Online