5.000 de euro. Poli Iasi l-a vandut pe pilierul Mihaita Lazar in liga a 3a din Franta. Din suma obtinuta Federatia Romana de Rugby va opri 500 de euro. 700 de euro merg la antrenorul care l-a descoperit pe Lazar, astfel ca clubul mai ramane cu aproximativ 3.800 de euro. Presedintele clubului iesean a declarat ca banii sunt suficienti pentru a plati un cantonament pentru toata echipa.
Foarte putin, din pacate. Nu mai punem la socoteala ca Lazar este un jucator de perspectiva (Kaly ne poate spune mai multe pentru ca au jucat impreuna la Iasi).
Nu mi se pare ok faptul ca FRR opreste din banii de transfer. Cred ca asta e menirea unei federatii - sa ajute cluburile.
Jucatorul va primi, la noua echipa, un salariu de aproape 3.000 de euro pe luna. Fata de cei 2.000 de lei, inclusiv prime, pe care ii primea in Romania, e o diferenta importanta. Asta pare a fi singura veste buna.
Mult succes!
Foarte putin, din pacate. Nu mai punem la socoteala ca Lazar este un jucator de perspectiva (Kaly ne poate spune mai multe pentru ca au jucat impreuna la Iasi).
Nu mi se pare ok faptul ca FRR opreste din banii de transfer. Cred ca asta e menirea unei federatii - sa ajute cluburile.
Jucatorul va primi, la noua echipa, un salariu de aproape 3.000 de euro pe luna. Fata de cei 2.000 de lei, inclusiv prime, pe care ii primea in Romania, e o diferenta importanta. Asta pare a fi singura veste buna.
Mult succes!

