Se afișează postările cu eticheta jonah lomu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta jonah lomu. Afișați toate postările

miercuri, 15 iulie 2009

Lomu a semnat

Lomu a semnat pe doi ani cu Marseille-Vitriolles.
"Am inceput sa ma antrenez din nou, problemele mele de sanatate s-au sfarsit. Este fantastic sa ma aflu intr-un oras asa de frumos. Va fi o provocare sa ajut la formarea unei ekipe si sa ii ajut cu cu sfaturi pe colegii mei", a declarat aripa All Black.

miercuri, 8 iulie 2009

Revine Lomu ?

Aripa All Black urmeaza sa semneze cu ekipa franceza de liga a 3-a Marseille Vitrolles, anunta site-ul clubului. Intr-un mini interviu Lomu kiar spune ca toata lumea a crezut ca si-a inkeiat cariera dar ca, el inca simte dorinta sa joacae si este singurul care va decide cand se va retrage. Ajuns la 34 de ani, Lomu mai zice ca vrea sa aduca Marseille Vitrolles printre ekipele de top din Franta.
Cu tot respectul ... nu stiu daca va reusi.


Cine e Jonah Lomu?
A fost cel mai tanar jucator care a jucat pentru ekipa de seniori a Noii Zeelande - 19 ani si 45 de zile. A avut 63 de selectii pentru Noua Zeelanda pentru care a debutat in 1994. E considerat pe buna dreptate primul mare superstar pe care l-a dat rugby-ul. La 1.96 m, 125 kg si o viteza extraordinara cu greu putea fi placat.
A inscris cele mai multe eseuri la Cupa Mondiala - 15. (In 1995 la World Cup din Africa de Sud a inscris 7 eseuri in cinci meciuri. In 1999, in Tara Galiilor, 8 incercari.)
In 1996 Lomu a fost diagnosticat cu un nephrotic syndrome, o boala foarte rara a rinichilor.
In 2004 a facut transplant si a incercat o revenire in rugby dar nu a mai fost la nivelul de dinainte. Despre Jonah Lomu s-au scris km intregi. Eu am incercat sa punctez cele mai importante momente din viata sa.

Cateva imagini...

 

blogger templates | Make Money Online